Türkiye'nin her yerine GARANTİLİ Mezar Yapımı

Sıkça Sorulan Sorular

Mezar için taş çeşidi seçimi

Mezar taşı seçilirken taş cinsi seçimi ve taş kalınlığı çok önemlidir.  Mezar yapıldıktan sonra yıllarca güneşe, yağmura, buzlanmaya maruz kalacak, içindeki toprak ıslanıp kışın don yaptığın da dışarıya doğru baskı yapacaktır. Zemindeki en ufak kayma yüzeydeki taşlarda çok büyük basınca sebep olacaktır.

Ülkemizde geleneksel olarak mezar yapımında  mermer ve traverten kullanılmıştır. Bunun sebebi bu mermerlerin yaygın şekilde bulunması, sıcak ve soğuk hava şartlarına dayanıklı olmasıdır. Mermerin sağlamlığı ve görselliği iç mekanda da kullanıma uygundur.

NEDEN MERMER MEZAR SEÇİMİ YAPMALIYIZ

Hava koşullarına karşı dayanıklı olmasının yanında sunduğu görsel çekiciliği ile dünyada çok tercih edilen bir ürün halini almıştır. Birden fazla renk çeşidi ve farklı ürün grupları ile sizlere tercih yapma imkanı sunmaktadır. Sertliği yüksek, çizilmeye karşı dayanımı fazladır. Cilasının dış mekanda teorik ömrü 30 yıldır. Belirli aşamalardan geçtikten sonra kullanıma hazır hale gelen mermer mezar yapımında ilk tercihiniz olmalıdır.

HANGİ MEZAR MODELLERİ DAHA DAYANIKLI OLUR ?

Mezarda dayanıklılık için esas olan mezarın, kalın ve az sayıda parçadan oluşmasıdır. Ne kadar güzel görünürse görünsün, çok sayıda parçadan oluşan mezarlar risklidir. Çünkü ne kadar çok parça varsa o kadar çok birleşim ve yapışma vardır. Ne kadar çok birleşim varsa o kadar çok ayrılma ve parçalanma riski olur. Bu nedenle tercihiniz (özellikle kışları soğuk geçen şehirlerde), kalın ve az sayıda parçadan oluşan blok mezarlar olmalıdır. Blok mezar dediğimiz mezarlar kalınlıkları baş kısmı ve ayak ucu 25 cm kalınlıkta yan taşlar ise 15 cm kalınlıktan oluşur.(ÇELİK KANCA VE DÜBELLE MONTAJ YAPILIR.)

TEMEL BETONU NASIL ATILMALIDIR ?

Ankara Karşıyaka Mezarlığı,Cebeci Asri mezarlığı,Sincan çimşit mezarlığı, Ortaköy mezarlığı  gibi büyük mezarlıklarda hazır beton lahit bulunan mezarlıklarda, toprağın çökmesini beklemek gerekmez. İstenilen zamanda mermer mezar yaptırılabilir. Ancak alt lahit denilen beton olmayıp  mertek le defin yapılmış ise mutlaka bolagajlı hasır demirli temel beton atılmalıdır

Köy mezarlıklarında mezar yapılmadan önce, defin üzerinden bir kış  geçmesini ve kabaran toprağın çökmesini tavsiye ederiz. Böyle toprak mezarlıklarda temel betonunun niteliği çok önemlidir.  Üstünel Mermer mezar montaj ekibi mezar siparişlerinizde mutlaka demirli, kaliteli temel betonu atarlar.

MEZAR GÖVDE MONTAJI NASIL YAPILMALIDIR ?

5 cm ve daha kalın masif blok  mermer mezarlarımızda içten  çelik dübel ve köşebentli montaj sistemi kullanmaktayız. Avrupa mezarlıklarında da uygulanan bu teknik  kalın taşların mekanik sabitlemesinde en güvenilir yöntemdir.              Dışarıdan görünmez estetiği bozmaz , mezarın on yıllarca sapasağlam kalmasını sağlar.